Välkommen till Framtidsforum i Stockholm 12 december!
– Hur ser det ut med nya artister, ny publik, nya arrangörer och arrangemang 2030?
Under Framtidsforum 2025 tittar vi fem år framåt. Vad vill publiken ha om fem år? Hur långt har Svensk Live kommit om fem år? Vem arrangerar och vad krävs av dem om fem år? Hur ser biljettförsäljningen ut?
På länk från New York får vi ta del av Live Nations framtidsspaningar och kompletterar det med insikter och statistik från Tickster. Ni får träffa Svensk Lives nya verksamhetsledare (Pelle Andersson) och den gamle (Joppe) gör sina medskick.
En panel om framtiden som genomförs i Indiegos regi. Vi vill förstås också få del av era tankar och funderingar. Även om vi blickar framåt så kommer vi också att hinna med lite här och nu frågor.
11.30 Lunch på Debaser (Capricci)
Lättare lunch på Restaurang Capricci. Efter lunchen är det en kort promenad till Bio Rio där programmet startar kl 13.
13.00 Svensk Live Fem år framåt?
Programmet startar på Bio Rio med ett samtal mellan nuvarande verksamhetsledare i Svensk Live, Joppe Pihlgren, och Pelle Andersson som tillträder som verksamhetsledare den 1 januari 2026.
13.40 Tickster om köpmönster
Tickster berättar om köpmönster hos de som är unga nu men som också är rätt så unga 2030.
14.00 Indiego om framtidens arrangemang
En panel om hur framtidens arrangemang ut. Och hur lockar man egentligen unga till sina spelningar? Panelen genomförs i Indiegos regi och leds av Hilma Kekkonen.
14.45 Workshop
Workshop om framtidens arrangemang och kaffe.
15.30 Live Nation – Framtidsspaning
På länk från New York – Framtidsspaning med Alisha Strother, VP Fan & Partner Insights Live Nation.
16.00 Hur kan vi använda AI vid våra arrangemang?
Micke Lindevall om Debasers möjligheter att med hjälp av AI filma, spela in och streama konserter och att vi kan ta del av det under kvällen.
16.30 Mingel med drink, pizza och negronifontän på Debaser Nova
18.00 Showtime Debaser Selects
Debaser Selects
Vilka blir nästa års mest omtalade namn innan 2026 ens har börjat?
Debaser Selects är Debasers minifestival och musikaliska speed-meeting, där framtidens artister möter en större publik för första gången. Sedan starten har Selects varit en seismograf för det som mullrar under ytan i svensk musik, på väg att explodera
Den 12 december är vi tillbaka med två scener och femton nya akter. Nya röster, nya ljud, nya favoriter, här börjar nästa kapitel i svensk livemusik. [Läs mer]
Anmälan
Anmäl dig [HÄR].
Kontakt
Har du frågor om Framtidsforum kan du kontakta Joppe Pihlgren (joppe@svensklive.se) eller Måns Katsler (mans@svensklive.se).